براساس جدیدترین رتبه بندی سایمگو

ایران رتبه نخست ریاضیات كاربردی در خاورمیانه شد

ایران رتبه نخست ریاضیات كاربردی در خاورمیانه شد

به گزارش با فناوری نظام رتبه بندی ˮسایمگوˮ(Scimago) در جدیدترین رتبه بندی خود بر مبنای مقالات علمی انتشار یافته در سال 2017، در منطقه خاورمیانه كشور ایران را در رتبه نخست ریاضیات كاربردی در ریاضیات كاربردی اعلام نموده است.به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از سایمگو، بر اساس داده آمایی نظام رتبه بندی سایمگو، ایران در سال 2017 به مقام نخست تولیدات علمی در ریاضی كاربردی در سطح كشورهای خاورمیانه رسیده است.

تصویر زیر این رتبه بندی را نشان می دهد:همانطور كه مشاهده می كنید، بررسی های انتشار یافته در مجله SCImago Journal & Country Rank نشان داده است ایران با تعداد 1538 مقاله در زمینه ریاضیات كاربردی با اختلاف نسبت به تركیه كه با 866 مقاله در مقام دوم قرار دارد.

پس از ایران و تركیه هم عربستان سعودی، رژیم صهیونیستی، مصر، امارات متحده عربی، اردن، قطر، عراق، لبنان، عمان، كویت، فلسطین، یمن، سوریه و بحرین قرار دارند.

از میان 1528 مقاله انتشار یافته محققان ایرانی، 1475 مقاله قابل استناد بوده است، در حالیكه تركیه و عربستان بعنوان كشورهای حائز مقام دوم و سوم هر كدام به ترتیب با 866 و 716 مقاله و 808 و 676 مقاله قابل استناد دارند و این آمار نشان از آمار حدودا دو برابری ایران در مقایسه با كشورهای نزدیك خود دارد.

نظام رتبه بندی سایمگو توسط یك گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام می گردد كه برپایه تعداد مقالات علمی موسسات آموزش عالی كشورهای مختلف موجود در بانك اطلاعاتی اسكوپوس، آنها را ارزیابی و رتبه بندی می كند.

این رتبه بندی یكی از جدیدترین و جامع ترین نظام های رتبه بندی پژوهشی دانشگاه ها و موسسات پژوهش محور در جهان است. به تازگی این نظام رتبه بندی دو شاخص جدید عملكردی (نمایه تخصصی و میزان تعالی) را به چهار شاخص قبلی برای ارزیابی دستاوردهای پژوهشی دانشگاه ها افزوده است.

رتبه بندی مجلات سایمگو شاخص اندازه گیری نفوذ علمی از مجلات علمی است كه تعداد استنادهای دریافت شده توسط یك مجله و اهمیت یا اعتبار از مجلات كه چنین استنادهایی از آن آمده است را بررسی می كند.

شاخص SJRكه توسط الگوریتم رتبه الهام گرفته شده، توسعه داده شده است تا در شبكه های بسیار بزرگ و ناهمگن شبكه های استناد مجله استناد مورد استفاده قرار گیرد. این یك شاخص اندازه گیری است و می تواند برای مقایسه مجله در فرآیندهای ارزیابی علم استفاده گردد.


1397/10/05
13:56:54
5.0 / 5
4730
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است