شروع مسابقه جدید فضایی به مقصد ماه

شروع مسابقه جدید فضایی به مقصد ماه

با فناوری: مسابقه فضایی دهه 1960 كه در آن زمان تنها بین آمریكا و شوروی برای فتح ماه بوجود آمد اینك و در آغاز دهه دوم قرن بیست و یكم دامنه وسیع تری پیدا كرده است و با عنایت به برنامه های آمریكا، روسیه، چین، ژاپن، هند و دیگر كشورها، ظاهرا مسابقه شركت كنندگان بیشتری نسبت به دهه 1960 خواهد داشت.به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا؛ در آن دوران هدف تنها زودتر رسیدن به ماه برای نشان دادن برتری فناوری و قدرت نمایی بود اما در مسابقه كنونی هدف كاملا متفاوت و جنبه بهره برداری از امكانات ماه و احداث قلمرو مستعمراتی است. بنا بر این اینك این سوال پیش می آید كه آیا هیچ كشوری حق دارد در ماه برای خود قلمرویی تعیین كند و از منابع ماه چون آب و معادن آن استفاده كند؟ برای پیشگیری از سوء استفاده صاحبان قدرت های فضایی، در دهه 1990 از طرف سازمان ملل «پیمان نامه ماه» نمایش شد، اما هیچ یك از سران قدرت های فضایی تابحال آنرا امضا نكرده اند.

در حالی كه طبق بند 6 «معاهده فضای خارجی» كلیه فعالیت های غیردولتی در فضای ماورای جو شامل ماه و دیگر اجرام فضایی ملزم به كسب مجوز از كمیته های در رابطه با عهدنامه بوده و باید تحت نظارت آنها انجام شوند. اما جالب است بدانید كه در آمریكا یك شركت تحت عنوان «موسسه مستعمرات فضایی» به ثبت رسیده كه هدف خودرا كمك به بخش خصوصی برای سفر به سیارات دیگر قرار داده است. این شركت به دنبال آن است كه قوانینی را به ثبت برساند كه برمبنای آنها بتوان مستعمره نشین های فضایی احداث كرد و این مستعمره نشین ها اجازه داشته باشند ماه را قطعه بندی كرده و به مهاجرین بفروشند!

برخی كارشناسان عقیده دارند معاهده های «دریاهای آزاد» و «قطب جنوب» را می توان سرلوحه كار بهره وری از ماه قرار گیرد و گرنه درگیری ها و جنگ های زمینی به فضا كشیده خواهد شد. بر طبق این معاهده، قاره جنوبگان بعنوان ذخیره گاه علمی بین المللی شناخته میگردد و هرگونه فعالیت نظامی یا معدن كاوی در آنجا ممنوع می باشد.

به هر حال آنچه مسلم است در دهه پیش رو مسابقه جدیدی بین كشورهای مختلف برای احداث سكونت گاه هایی بر روی ماه و بهره برداری از منابع و امكانات آن بوجود خواهد آمد. سابقه كشورهای دارای قدرت نشان داده است كه قوانین و مقررات نخواهد توانست آنها را از رسیدن به اهداف شان بازدارد و باید منتظر خلاف های علنی و غیرعلنی آنها در ماه باشیم.
1397/10/02
20:09:13
5.0 / 5
4381
تگهای خبر: شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است