محققان دانشگاه استنفورد ابداع كردند

دستگاهی كه آب را به سوخت تبدیل می كند

دستگاهی كه آب را به سوخت تبدیل می كند

با فناوری: محققان دانشگاه ˮاستنفوردˮ یك دستگاه تولید كردند كه آب را به هیدروژن و اكسیژن تبدیل می كند و می تواند برای تولید نیروی برق مورد استفاده قرار گیرد.


به گزاررش ایسنا و به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه "استنفورد" با الهام از عمل تنفس یك تكنیك جدید برای تولید نیروی پاك برق ابداع نموده اند.
در این راستا یك دستگاه طراحی نموده اند كه آب را به سوخت تبدیل می كند و روش كارایی آن باز برمبنای عملكرد ریه های انسان است.
این گجت كه صد برابر نازك تر از مو انسان است، آب را به اكسیژن و هیدروژن تبدیل می كند كه این امر به این معنا است كه می توان از این دستگاه برای تولید انرژی پاك و بدون كربن برق بهره برد.
محققان پروژه معتقدند این روش می تواند به فناوری های انرژی سبز از قبیل سلول های سوختی كمك نماید كه عملكرد بهتری داشته باشند.
این گروه تحقیقاتی با الهام از عملكرد ریه ها براین باور بودند كه دستگاه تنفسی كه توسط پستانداران مورد استفاده قرار می گیرد، یكی از پیچیده ترین سیستم های مبادله گاز دوطرفه در طبیعت است.


"جون لی " آغازین محقق این پروژه اظهار كرد، در قسمت نخست عملكرد این دستگاه، فرآیندی مشابه با بازدم رخ می دهد و هیدروژن تولید میگردد.
اكسیژن و هیدروژن تولید شده در دستگاه از راه یك غشاء نازك در دستگاه حمل می شوند.
این امر باز مشابه با عملكرد آلوئل ریه انسان است.
"كیسه هوایی" یا "آلوئول" انتهایی ترین بخش نای و بخشی ازپارانشیم(بافت) شش است. كیسه هوایی در واقع محل اصلی مبادله گازهای هوای تنفسی با گازهای خون است و تنها در پستانداران وجود دارد.
در دستگاه های مشابه، از كربن برای این غشاها استفاده میگردد ولی محققان دانشگاه استنفورد از یك غشاء پلی اتیلن بسیار نازك استفاده كردند كه موجب كارآمدی بهتر دستگاه شد.
تولید این دستگاه هنوز در فاز مقدماتی خود است و نیاز به تغییراتی دارد تا عملكرد آن بهبود یابد.
نتایج این پژوهش در مجله "Joule" منتشر شد.1397/10/01
15:26:07
5.0 / 5
4663
تگهای خبر: ابداع , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است