آزمایشی برای تشخیص سریع و كم هزینه متاستاز سرطان پروستات

آزمایشی برای تشخیص سریع و كم هزینه متاستاز سرطان پروستات

با فناوری: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدیدی نشان دادند كه می توان با كمك یك آزمایش جدید، متاستاز سرطان پروستات را با سرعت بیشتر و هزینه كمتر پیش بینی نمود.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از یورك الرت، مردان مبتلا به سرطان پروستات كه مورد درمان قرار گرفته اند، در معرض متاستاز قرار دارند. در سرطان پروستات باز مانند سرطان های دیگر، تومور ابتدایی با تقویت بخش هایی از ژنوم توسعه می یابد. این فرآیند، به "تنوع تعداد كپی" (CNAs) شهرت دارد. تنوع تعداد كپی، یك زمینه جدید در علم ژنتیك است و به بررسی پدیده ای می پردازد كه طی آن، قسمتی از ژنوم فرد تكرار میگردد و تعداد این تكرار در اشخاص گوناگون با یكدیگر متفاوت می باشد.
این پژوهش، آزمایش جدیدی را برای ارزیابی تنوع تعداد كپی نمایش می دهد كه ارزان تر، سریع تر و تجدیدپذیرتر است و نسبت به روش های تشخیصی، به بافت كمتری نیاز دارد.
متاستار تقریباً در 16 درصد سرطان های پروستات رخ می دهد و در هشت درصد مرگ های حاصل از سرطان نقش دارد. با پیش بینی به موقع هنگام تشخیص، می توان مردانی كه در معرض خطر متاستاز قرار دارند، شناسایی كرد. تشخیص تنوع تعداد كپی در بافت پروستات یا خون می تواند نشانه ای برای تشخیص پیشرفت بیماری باشد. ژن های تقویت شده یا حذف شده، اهداف جدیدی برای درمان تهاجمی سرطان پروستات هستند.


"هری اوسترر" (Harry Ostrer)، از دانشمندان "كالج پزشكی آلبرت اینشتین" (Albert Einstein College of Medicine) آمریكا و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما نشان داده ایم كه با كمك آزمایش "تنوع تعداد كپی نسل بعد" (NG-CNA)، می توان تنوع تعداد كپی را با سرعت و دقت تشخیص داد. این آزمایش یك مزیت دارد؛ اطمینان از درمان تهاجمی در زمان تشخیص مردان مبتلا به بیماری مشكوك به متاستاز و نمایش پایه ای برای نظارت فعال بر مردان مبتلا به بیماری مزمن.
وی ادامه داد: ما باور داریم كه افزودن آزمایش تنوع تعداد كپی نسل بعد به پلت فرم آزمایش ژن سرطان، با تشخیص تومورهای تهاجمی و جهش های پنتیكی كه واكنش به درمان را پیش بینی می كنند، داروهای شخصی سازی شده را كامل كند.
این پژوهش، در مجله " The Journal of Molecular Diagnostics" به چاپ رسید.1397/09/23
12:21:50
5.0 / 5
4450
تگهای خبر: آزمایش , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است