دستاورد محققان علم و صنعت؛

رونمایی از دستگاه بومی جمع آوری لكه های نفتی از سطح آب

رونمایی از دستگاه بومی جمع آوری لكه های نفتی از سطح آب

با فناوری: دستگاه بومی جمع آوری لكه های نفتی از سطح آب كه توسط محققان كشورمان در دانشگاه علم و صنعت تولید شده بود، امروز رونمایی گردید.به گزارش با فناوری به نقل از مهر، «دستگاه جمع آوری لكه های نفتی از سطح آب» امروز در همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی(ICOPMAS۲۰۱۸) رونمایی گردید. این دستگاه توسط صادق صادق زاده، استادیار دانشكده تكنولوژی های جدید دانشگاه علم و صنعت ایران و تیم تحقیقاتی گروه نانوفناوری دانشكده مهندسی فناوریهای نوین دانشگاه، تولید شده است.
نمونه صنعتی این دستگاه باز طی قراردادی بین دانشگاه علم و صنعت ایران و سازمان بنادر و كشتیرانی در آزمایشگاه سیستم های هوشمند دانشكده فناوریهای نوین تولید و تحویل گردید این نمونه توان رقابت با مدلهای آمریكایی و دانماركی را باز دارد.
دستگاه جمع آوری لكه های نفتی از سطح آب، ضمن برخورداری از ابعاد كوچك قادر می باشد با سرعت بسیار بالایی آلودگی های نفتی را حتی در غلظت های بسیار كم از روی سطح آب جمع آوری كند.
این دستگاه همین طور قابلیت پاكسازی نفت سبك، متوسط و سنگین را دارد و از مزایای عمده آن، جمع آوری هر سه دسته این آلودگی های نفتی است. دستگاه غلطكی جمع كننده لایه نفتی از روی سطح آب می تواند با ویسكوزیته ۴۰۰ سانتی پویز، ۱۳۰۰۰ لیتر آلودگی نفتی را در یك ساعت جمع آوری كند كه این عملكرد، رقابت پذیری بسیار مطلوبی را برای این دستگاه ایرانی در برابر نمونه های خارجی به وجود آورده است.

همچنین مواد جاذب خاص به كار رفته در این دستگاه، آنرا قادر می سازد كه غلظت های بسیار پایین نفت را باز به دام انداخته و آلودگی را به صورت كامل از آب های آزاد مانند دریاها یا محیط های بسته شامل تالاب ها، دریاچه ها و حوضچه ها بزداید. این دستگاه دارای استاندارد موسسه رده بندی ایرانی ها (به عنوان مرجع تخصصی استاندارد تجهیزات دریایی) است و ساخت آن ۸۰ برابر كم هزینه تر از نمونه خارجی آن است، پس در عین نیاز مبرم كشور نفت خیزمان به آن، به لحاظ صرفه اقتصادی و بازدهی، بسیار مقرون به صرفه و قابل توجه است.
لازم به ذكر است كه در آبان ماه سال جاری از صادق صادق زاده بعنوان پژوهشگر برتر جوان جهان اسلام در حوزه آب و محیط زیست، تقدیر و نشان طلای كنز جایزه المصطفی صلی الله مقابل وآله- نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام- به وی اعطا شد.

1397/09/05
20:34:30
5.0 / 5
4393
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است