پژوهشگران استرالیایی مطرح كردند

پیشگیری از آلزایمر با مصرف كربوهیدرات بالا

پیشگیری از آلزایمر با مصرف كربوهیدرات بالا

با فناوری: پژوهشگران استرالیایی در بررسی جدیدی دریافتند رژیم های غذایی دارای كربوهیدرات بالا می توانند در پیشگیری از آلزایمر موثر باشند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، شاید رژیم هایی كه در آنها كربوهیدرات بالا و پروتئین كمی وجود دارد، چاره اصلی برای طول عمر و عمر سالم مغز باشند.
پژوهشی كه در "دانشگاه سیدنی"(USYD) استرالیا انجام شده، نشان داده است غذاهای دارای كربوهیدرات بالا و پروتئین كم، علاوه بر بهبود یادگیری و حافظه، بر سلامت كلی و سلامت مغزی موش ها موثر هستند.
دكتر "دوین وال"(Devin Wahl)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: هم اكنون، هیچ نوع درمان دارویی برای فراموشی وجود ندارد. شاید بتوانیم روند پیشرفت این بیماری را كاهش دهیم اما امكان توقف آنها وجود ندارد؛ در نتیجه ما تلاش می نماییم رژیم های غذایی را شناسایی نماییم كه بر سن مغز موثر هستند.
این پژوهش نشان داده است كه رژیم های دارای كربوهیدرات بالا و پروتئین كم، مزایای محافظتی مشابهی برای مغز دارند. وال اضافه كرد: ما پژوهش های بسیاری در اختیار داریم كه مزایای محدودیت كالری را نشان می دهند. این رژیم های غذایی، قوی ترین نوع رژیم برای بهبود سلامت مغز و به تاخیر انداختن آغاز بیماری های مربوط به عصب مغزی در جوندگان است. در هر حال، محدود كردن میزان كالری برای بیشتر افراد به خصوص كسانی كه در جوامع غربی ساكن هستند، دشوار است. این پژوهش نشان داده است كه امكان تكثیر برخی تغییرات ژنتیكی در بخشی از مغز كه با حافظه مرتبط می باشد، وجود دارد.


پژوهشگران در این بررسی، موش ها را با كربوهیدرات نشاسته و پروتئین كازئین كه در پنیر و شیر وجود دارد، تغذیه كردند. تمركز آنها برای ارزیابی مزایای این رژیم غذایی، بر ناحیه هیپوكامپ مغز بود كه نقش مهمی در یادگیری و حافظه دارد.
در این آزمایش، بهبود یادگیری و حافظه در موش های نر و ماده پیر و جوان بررسی گردید. پروفسور "دیوید لی كوتر"(David Le Couteur)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: هیپوكامپ معمولا اولین ناحیه مغز است كه با بروز بیماری های عصب مغزی مانند آلزایمر، تحت تاثیر قرار می گیرد. امكان دارد رژیم های دارای كربوهیدرات بالا و پروتئین كم بتوانند سلامت ناحیه هیپوكامپ را در موش ها تقویت نمایند.
این پژوهش، در مجله "Cell Reports" به چاپ رسید.1397/08/30
14:53:25
5.0 / 5
4316
تگهای خبر: آزمایش , پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است