در قالب آزمایشگاهی محقق شد؛

ساخت مدلی ساده برای بررسی باكتری هلیكوباكترپایلوری در معده

ساخت مدلی ساده برای بررسی باكتری هلیكوباكترپایلوری در معده

با فناوری: محققان موفق به ساخت یك مدل آزمایشگاهی ساده برای بررسی معده و اثر هلیكوباكترپایلوری بر روی آن شدند.به گزارش با فناوری به نقل از مهر، هلیكوباكترپایلوری (Helicobacter pylori) گونه ای باكتری است كه می تواند وارد بدن شود و دستگاه گوارش را آلوده سازد. با گذر زمان حضور این باكتری می تواند منجر به زخم معده یا دوازدهه (اثنی عشر)، ریفلاكس یا در موارد حاد، حتی منجر به سرطان شود. با عنایت به تعدد مبتلایان و عوارض بیماری، بررسی و یافتن راه های مناسب جهت درمان این آلودگی الزامی است.
تاكنون برای بررسی اثر این باكتری بر سلول های معده انسان، از سلول های سرطانی استفاده می شد كه نامیرا هستند و كشت آنان آسان است. اما نتایج حاصل از این سلول ها برای سلول های سالم چندان قابل تعمیم نیست.
به منظور ساخت مدل آزمایشگاهی مناسب و كم هزینه ای جهت مطالعه هلیكوباكترپایلوری، محققان پژوهشگاه رویان و انیستیتو پاستور ایران در صدد برآمدند تا در قالب پژوهشی نمونه های بافتی از نواحی بالایی، میانی و انتهایی معده داوطلبان بردارند و بعد از اطمینان از عدم آلودگی به هلیكوباكترپایلوری روی سلول های فیبروبلاست انسانی یا در ظروف كشت پوشیده شده با كلاژن كشت دهند.
سپس این محققان خصوصیت های سلول های گوارشی اولیه حاصل با روش های مختلف آزمایشگاهی را بررسی كردند و بعد از آن، سلول ها به هلیكوباكترپایلوری آلوده شدند و باردیگر خصوصیت های آنان بررسی و با داده های حاصل از سلول های آلوده نشده مورد مقایسه قرار گرفت.
نتایج این پژوهش كه در مجله بین المللی Helicobacter به چاپ رسیده است، نشان می دهد، تولید و بقای طولانی (بیش از یك سال) سلول های حاصل از نمونه های معده، به میزان زیادی به سلول های فیبروبلاستی كه بر آن كشت می شوند به غنای محیط كشت بستگی دارد.
این سلول ها را می توان به دفعات پاساژ داد چونكه قابل انجماد و نگهداری هستند. سلول های حاصل، خصوصیت سلول های دستگاه گوارش را به خوبی نشان می دهند و می توان سلول های اپیتلیالی، معده ای و سلول های پیش ساز گوارشی را درمیان آنها شناسایی كرد.
نتایج نشان داد بعد از آلودگی به هلیكوباكترپایلوری شكل ظاهری سلول ها تغییر كرده، كشیده و بلند شده و درون آنان واكوئل های (ریز كیسه) متعددی شكل می گیرد. همینطور تولید عوامل التهابی (سایتوكین ها) و پپسینوژن در سلول های آلوده نسبت به سلول های سالم افزایش می یابد.
بر اساس نتایج این پژوهش، روشی ساده و كم هزینه برای تولید مدل معده پیشنهاد شد كه علاوه بر بررسی اثر هلیكوباكترپایلوری در سایر پژوهش های مربوط به دستگاه گوارش هم قابل استفاده هستند.
دكتر مرجان محمدی، دكتر حسین بهاروند، سمانه صابری و همكارانشان در پژوهشگاه رویان و انیستیتو پاستور ایران محققان این پژوهش بودند.

1397/08/28
13:03:54
5.0 / 5
4821
تگهای خبر: آزمایش , پژوهش , تولید , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است