در جمع خبرنگاران مطرح شد؛

نظر جهرمی درباره واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح

نظر جهرمی درباره واگذاری مدیریت اینترنت به نیروهای مسلح

با فناوری: وزیر ارتباطات با اشاره به بررسی طرح واگذاری گذرگاه بین الملل اینترنت به نیروهای مسلح در مجلس اظهار داشت: این درخواست از جانب نیروهای مسلح مطرح نشده و اگر تصویب شود، ما ملزم به اجرای آن هستیم.به گزارش با فناوری به نقل از مهر، محمدجواد آذری جهرمی در جمع خبرنگاران درباره جزئیات طرحی كه از جانب یكی از نمایندگان مجلس هفته گذشته در مورد واگذاری گذرگاه بین الملل اینترنت به نیروهای مسلح (سازمان پدافند غیرعامل) عنوان شد، توضیح داد و اظهار داشت: ما نظرات كارشناسی خویش را درباره این طرح به مجلس عرضه كرده ایم اما در صورتیكه این طرح تصویب شود، ملزم به اجرای آن هستیم.
وی با اشاره به اینكه ریشه مطرح شدن طرح واگذاری گذرگاه اینترنت بین الملل به نیروهای مسلح مربوط به این می گردد كه برخی اعتقاد دارند وزارت ارتباطات و اپراتورها صلاحیت لازم بر اعمال مقررات حاكمیتی و پالایش فضای مجازی ندارند، اظهار داشت: واقعیت این است كه هم اكنون وظیفه پالایش فضای مجازی مطابق با ماده ۲۱ قانون جرایم كامپیوتری به اپراتورهای اینترنت سپرده شده است.
وزیر ارتباطات اظهار داشت: قانونگذار این مورد را در نظر داشته كه برای كیفیت عرضه خدمات نمی توان بخش پالایش و فیلترینگ را از شبكه جدا كرد. به همین علت مقرر شد كسانی كه عرضه كننده خدمات هستند مبحث پالایش دسترسی را هم بر عهده بگیرند. این وظیفه بر عهده اپراتورها قرار داده شده است و طبق یك توافق ضمنی، شركت ارتباطات زیرساخت هم بخشی از این مسئولیت را بر عهده گرفته است و هم اكنون در حال انتقال تجهیزات و واگذاری آن به اپراتورهای اینترنتی است تا این نظام قانونی به صورت كامل اجرایی شود.
آذری جهرمی با اشاره به اینكه واگذاری حاكمیت گیت وی اینترنت به نیروهای مسلح چند نكته را به همراه دارد، اضافه كرد: اینكه هزینه های تامین تجهیزات این طرح و بار مالی آن بر عهده كدام نهاد است، یكی از این موارد است.
وی تصریح كرد: اگر این قانون تصویب شود كه بار مالی این طرح بر عهده دولت گذاشته شود، شورای نگهبان با آن موافقت نمی نماید. در همین حال بخشی از مبحث نظارت بر فضای مجازی و اینترنت بین الملل مطابق با اصل ۲۵ قانون اساسی در اختیار قوه قضائیه است كه مقررات گذار این حوزه، متناسب با آئین دادرسی كیفری آنرا در حیطه اختیارات قوه قضائیه قرار داده است و اگر بخواهند نظارت بر گیت وی اینترنت را به نیروهای مسلح بسپارند، مجلس باید در مورد اختیارات قوه قضائیه تصمیم گیری كند.
وزیر ارتباطات با اشاره به یكی از بندهای این طرح كه مربوط به حمایت و ساماندهی از پیام رسان های داخلی می گردد هم اظهار داشت: در این طرح پیشنهاد شده كه نرخ استفاده از پیام رسان های خارجی دو برابر و یا حتی ۱۰ برابر پیام رسان های داخلی شود و مابه التفاوت این هزینه به حسابی در صندوقی برای پشتیبانی از پیام رسان های داخلی واریز شود. این مورد نوعی ضد تبلیغ برای پشتیبانی از پیام رسان های داخلی است و ما معتقدیم كه اثری معكوس خواهد داشت.
آذری جهرمی تصریح كرد: جای پشتیبانی از پیام رسان های داخلی در چارچوب قانون بودجه است و نباید در نظام معماری تعرفه گذاری، نظراتی این چنینی اعمال شود. چون كه این مورد به لحاظ روانی مشكلاتی را به همراه دارد و سبب می گردد مردم از شیوه های غیرقانونی جهت استفاده از اپلیكیشن و دور زدن نحوه شمارش اقدام نمایند.
وی اظهار داشت: مبحث واگذاری حاكمیت بر اینترنت بین الملل بعید به نظر می آید كه درخواست نیروهای مسلح باشد و این طرح از جانب نمایندگان مجلس مطرح گردیده است كه ما در لایه های كارشناسی مخالفت خویش را اعلام نموده ایم اما اگر تصویب شود، ملزم به اجرای آن خواهیم بود.
ادامه دارد...

1397/08/15
14:32:46
5.0 / 5
5918
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است