کدام کشورها بیشترین برندگان نوبل را دارند؟

کدام کشورها بیشترین برندگان نوبل را دارند؟

با فناوری: جایزه نوبل معتبرترین جایزه در زمینه های علمی است که سالانه به دانشمندان اهدا می شود. تعدادی از کشورها سهم زیادی در دریافت این جوایز داشته اند و برخی دیگر موفق به دریافت تعداد محدودی شده اند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، این جایزه در زمینه های مختلفی همچون فیزیک، شیمی، پزشکی، اقتصاد، ادبیات و صلح به دانشمندان مختلف در سراسر جهان اهدا می شود.
این جایزه به وصیت "آلفرد نوبل" در سال ۱۸۹۵ پایه گذاری شد.
برندگان این جایزه سالانه در ماه اکتبر اعلام می شوند. مراسم اهدای جوایز بطور معمول در استکهلم سوئد برگزار می گردد اما در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به سبب شیوع بیماری کووید-۱۹ این مراسم بصورت آنلاین انجام شد.
در فیلم زیر می توان بالاترین کشورهای دریافت کننده جایزه نوبل را مشاهده کرد که در بین آنها کشور آمریکا با ۳۹۰ جایزه تا سال ۲۰۲۰ در بالای جدول برندگان قرار دارد و بعد از آن بریتانیا با ۱۳۵ جایزه در رتبه دوم و آلمان با ۱۰۹ جایزه در رتبه سوم قرار دارد بعد از آن فرانسه در رتبه چهارم قرار گرفته است.
آمریکا که با احتساب سال ۲۰۲۱ موفق به دریافت ۴۰۰ جایزه نوبل شده است، این کشور ۱۰۳ نوبل فیزیک، ۱۱۱ نوبل پزشکی، ۸۱ نوبل شیمی، ۲۳ نوبل صلح، ۶۸ نوبل اقتصاد و ۱۴ نوبل ادبیات را تا حالا از آن خود کرده است. ایالات متحده در سال ۲۰۲۱ موفق به دریافت ۳ نوبل در زمینه های اقتصاد، فیزیک و پزشکی شد.
در رتبه دوم بریتانیا قرار دارد که تا سال ۲۰۲۱ موفق به دریافت ۱۳۸ نوبل شده است. این کشور دارنده ۲۸ نوبل فیزیک، ۳۷ نوبل پزشکی، ۳۵ نوبل شیمی، ۱۳ نوبل صلح، ۱۱ نوبل اقتصاد و ۱۴ نوبل ادبیات است.
بریتانیا در سال ۲۰۲۱ تنها یک سهم در جایزه نوبل شیمی داشت.
بعد از بریتانیا، آلمان در رتبه سوم قرار دارد. این کشور تا سال ۲۰۲۱ موفق به دریافت ۱۱۱ نوبل شده است.
آلمان در سال ۲۰۲۱ موفق به دریافت دو نوبل در زمینه فیزیک و شیمی شد. این کشور تا حالا ۳۵ نوبل فیزیک، ۳۴ نوبل شیمی و ۲۵ نوبل پزشکی را از آن خود کرده است.
فرانسه در رتبه چهارم با ۷۱ نوبل تعداد جوایز بالاترین کشورها در دریافت نوبل را دو رقمی می کند. فرانسه سهمی از جوایز نوبل ۲۰۲۱ نداشت.
نخستین نوبل فیزیک در سال ۱۹۰۱ به کشور آلمان اهدا شد و به همین ترتیب نخستین نوبل پزشکی نیز به این کشور تعلق گرفت.
هلند نخستین کشوری بود که نوبل شیمی را دریافت کرد. این کشور بعد از آن سه بار دیگر نیز موفق به دریافت نوبل در زمینه شیمی شد. هلند بطور کلی ۲۲ جایزه نوبل در کارنامه خود دارد.
در فیلم زیر می توانید کشورهایی که به ترتیب کمترین و بیشترین نوبل را از آن خود کرده اند مشاهده کنید.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1400/08/02
12:45:54
5.0 / 5
328
تگهای خبر: دانلود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است