کشف اثر ضد سرطان در زنجبیل بومی جنوب شرق آسیا

کشف اثر ضد سرطان در زنجبیل بومی جنوب شرق آسیا

به گزارش با فناوری، پژوهشگران ژاپنی در بررسی جدید خود روی زنجبیل بومی جنوب شرق آسیا دریافته اند که این گیاه، اثر ضد سرطانی دارد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از ساینمگ، ما امکان دارد زنجبیل را فقط یک ادویه معطر برای اضافه کردن به غذاهای خود یا یک داروی گیاهی تسکین دهنده برای درمان ناراحتی معده بدانیم اما پژوهشگران «دانشگاه متروپولیتن اوساکا»(OMU)، به کشف امیدوارکننده ای رسیده اند که نشان داده است یک گیاه گرمسیری از خانواده زنجبیل بومی جنوب شرق آسیا، اثرات ضد سرطانی دارد.
پژوهشگران دانشگاه متروپولیتن اوساکا به سرپرستی «آکیکو کوجیما»(Akiko Kojima) دانشیار دانشکده زندگی انسان و بوم شناسی، در این پژوهش نشان داده اند که عصاره «کامپفریا گالانگا»(Kaempferia galanga) و مولفه فعال اصلی آن معروف به «اتیل پی متوکسی سینامات»(Ethyl p-methoxycinnamate) یا «EMC»، رشد سلول های سرطانی را به صورت قابل توجهی در سطوح سلولی و حیوانی سرکوب می کند.
کامپفریا گالانگا یک گیاه تک لپه ای از تیره زنجبیلیان و یکی از چهار گیاه معروف به «خسرودار» یا «گالانگال»(Galangal) است. این گیاه عموما در اندونزی، جنوب چین، تایوان، کامبوج و هند وجود دارد اما در سرتاسر جنوب شرق آسیا هم به صورت گسترده کشت می شود.
باآنکه پژوهش های پیشین که روی EMC انجام شده اند، پتانسیل ضد سرطانی آنرا به واسطه کاهش بیان «فاکتور رونویسی میتوکندری ای»(TFAM) نشان داده اند اما مکانیسم دقیق این مولفه تابحال نامشخص باقی مانده است.
کوجیما اظهار داشت: نتایج این پژوهش، اثرات ضد سرطانی عصاره کامپفریا گالانگا و ماده موثر اصلی آن یعنی EMC را تایید می کنند. انتظار می رود که با پیشرفت تحقیقات آینده در زمینه های مرتبط، فاکتور TFAM به یک نشانگر جدید برای اثرات ضد سرطانی تبدیل گردد.
این پژوهش، در مجله «Heliyon» به چاپ رسید.
منبع:

1402/06/07
08:14:19
5.0 / 5
241
تگهای خبر: پژوهش , تحقیقات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است