کشف اسرار جدیدی درباره یک ماده منحصربه فرد

کشف اسرار جدیدی درباره یک ماده منحصربه فرد

به گزارش با فناوری پژوهشگران طی یک بررسی جدید در آزمایشگاه، به اسرار جدیدی در مورد یک ماده منحصربه فرد پی برده اند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نیو ساینتیست، پژوهشگران ۲۰ سال پیش، نشانه هایی در خصوص وجود نوعی ماده عجیب یافتند که از چهار نوترون تشکیل شده بود. آنها حالا، واضح ترین شواهد را در مورد این ماده یافته اند.
شواهد بسیاری وجود دارند که نشان می دهند نوع عجیبی از یک ماده متشکل از چهار نوترون وجود دارد که به یکدیگر متصل می شوند. نشانه های وجود این ماده معروف به "تترانوترون" (Tetraneutron) برای اولین بار در آزمایشی به دست آمد که ۲۰ سال پیش انجام شد؛ اما بررسی های جدید، واضح تر و دقیق تر هستند.
باآنکه همه مواد حاوی نوترون هستند؛ اما فقط ستاره های نوترونی، ماده ای را در بر دارند که کاملا از ذراتی تشکیل شده است که توسط نیروهای هسته ای به یکدیگر متصل شده اند. در هر حال، دقیقاً معلوم نیست که این ماده نوترونی دارای چه ساختاری است.
پژوهشگران در سال ۲۰۰۲، شواهدی را به صورت تصادفی پیدا کردند که نشان می دادند تترانوترون ها می توانند بعد از برخورد میان اتم های "بِریلیُم" (Beryllium) و کربن تشکیل شوند. این موضوع، خیلی از فیزیکدانان هسته ای را حیرت زده کرد، اما این آزمایش ها دارای حاشیه های خطای زیادی بودند و همین مساله، احتیاج به توضیحات احتمالی دیگر را پدید آورد.
"رومن گرنهاوزر" (Roman Gernhäuser)، پژوهشگر "دانشگاه فنی مونیخ" (TU Munich) و همکارانش، از برخورد ذرات متفاوتی برای یافتن شواهد قطعی تر در مورد تترانوترون استفاده کردند. "گرنهاوزر" اظهار داشت: ما چیزی مشابه کوچکترین ستاره نوترونی که میتوان تصور کرد، شکل دادیم که فقط از چهار نوترون تشکیل شده بود.
پژوهشگران، اتم های هلیومی را ایجاد کردند که چهار نوترون بیشتر از حد معمول داشتند. سپس، شرایط برخورد آنها با پروتون ها را فراهم کردند. این برخوردها سبب شد که اتم هایی با چهار نوترون بتوانند به یک تترانوترون تبدیل شوند.
پژوهشگران، انرژی و تکانه تمام ذرات را پیش و بعد از برخورد اندازه گیری کردند. آنها با عنایت به آزمایش ها و محاسبات نظری گذشته می دانستند که اگر انرژی صرف ایجاد یک تترانوترون شود، چه مقدار انرژی بعد از برخورد احیانا از دست می رود.
"گرنهاوزر" اظهار داشت: انرژی از دست رفته با دقت بی نظیری اندازه گیری شد؛ چونکه این آزمایش برای سرکوب هر واکنشی طراحی شده بود که می توانست با ایجاد یک تترانوترون تداخل داشته باشد یا اشتباه گرفته شود.
پژوهشگران از ردیابی انرژی از دست رفته نتیجه گرفتند که تترانوترون ها برای مدت کوتاهی و تنها طی ۱۰ تا ۲۲ ثانیه تشکیل شده اند. "مارتین فریر" (Martin Freer)، پژوهشگر "دانشگاه بیرمنگام" (University of Birmingham) انگلستان اظهار داشت: این یک دستاورد واقعی است.
"کارلوس برتولانی" (Carlos Bertulani)، پژوهشگر "دانشگاه ای اند ام تگزاس" (Texas A&M)، اظهار داشت: این کشف به فیزیکدانان کمک می نماید تا نظریه های در ارتباط با ماهیت نیروهای هسته ای را بررسی نمایند. پرسش هایی درباره نحوه چسبیدن یا عدم چسبیدن نوترون ها به یکدیگر، حدودا از زمان "ارنست رادرفورد" (Ernest Rutherford)، پدر فیزیک هسته ای تاکنون، فیزیکدانان هسته ای را آزار می دهند.
"توماس فسترمن" (Thomas Faestermann)، پژوهشگر دانشگاه فنی مونیخ اظهار داشت که در تحقیقات خود، از اتم های لیتیوم برای ایجاد تترانوترون بهره برده و دریافته که میزان انرژی مورد نیاز برای ایجاد آنها با این نتیجه جدید، متفاوت می باشد. باآنکه او موافق است که تترانوترون ها احیانا وجود دارند، اما اختلاف مشاهده شده، به شکل گیری این پرسش می انجامد که دقیقاً چطور می توان آنها را ایجاد کرد. وی ادامه داد: من به این فکر می کنم که دو بررسی خود را چطور با هم تطبیق دهیم.
"گرنهاوزر" و گروهش حالا درحال ابداع آشکارساز ویژه ای هستند که می تواند یک سیگنال واضح را هنگام ورود یک تترانوترون ثبت کند. این کار به آنها کمک می نماید تا اندازه گیری دقیق تری در مورد انرژی ماده داشته باشند و به بررسی دقیق جزئیات بپردازند.
این پژوهش در مجله "Nature" به چاپ رسید.
منبع:

1401/04/03
10:14:18
5.0 / 5
180
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است