با کنترل مغز، خودتان را لاغر کنید

با کنترل مغز، خودتان را لاغر کنید

با فناوری: پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه ˮویک فارستˮ آمریکا در مطالعه اخیرشان اعلام کردند، شبکه های مغزی می توانند در موفقیت افراد در کاهش وزن نقش داشته باشند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، پژوهشگران آمریکایی در یافته های جدیدشان کشف کردند که دو شبکه مغزی خاص می توانند تاثیر زیادی بر میزان موفقیت یک فرد در کاهش وزن داشته باشند.
دکتر "جاناتان بوردت"(Jonathan Burdette) استاد رادیولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه ویک فارست و محقق اصلی این مطالعه اظهار داشت: این کشف ممکنست در نهایت به توسعه درمان های مبتنی بر رفتار که مدارهای خاصی از مغز را برای مساعدت با کاهش وزن مورد هدف قرار می دهند، کمک کنند.
هدف پژوهشگران از انجام این مطالعه تعیین این بود که آیا میزان کاهش وزن بعد از شش ماه مداخله مبتنی بر رفتار با اتصال در دو شبکه عملکردی(FNs) به اسامی FN۱ و FN۲، در گروهی از افراد مسن مبتلا به چاقی مرتبط می باشد یا خیر. شبکه های عملکردی مغز، مناطقی از مغز هستند که بطور هماهنگ با هم کار می کنند.
FN۱ و FN۲ برای نخستین بار توسط بوردت و تیمش در سال ۲۰۱۸ شناسایی شدند در آن زمان پژوهشگران دریافتند که این دو شبکه در کاهش وزن موفق نقش مهمی دارند.
در این مطالعه ۷۱ شرکت کننده که در یک کارآزمایی بالینی تصادفی کاهش وزن، ثبت نام کرده بودند، در ابتدای کارآزمایی با اف ام آرآی یا تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی اسکن شدند تا مشخص شود آیا FN۱ و FN۲ می توانند همانند عاملی پیش بینی کننده در کاهش وزن عمل کنند یا خیر و اگر چنین است چگونه این اتفاق رخ می دهد.
شرکت کنندگان در حالت استراحت و سپس بعد از دریافت وعده های غذایی، اسکن شدند. در آخر این کارآزمایی شش ماهه، داده ها برای مقایسه روابط بین شبکه های عملکردی یاد شده و تغییر وزن شرکت کنندگان مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
پژوهشگران دریافتند که در طول حالت استراحت، رابطه عملکرد مغز در FN۱( که شامل مهارت های حسی و حرکتی است) بطور قابل توجهی با کاهش وزن طی شش ماه مرتبط می باشد. در طول حالت مصرف غذا، کاهش وزن شش ماهه بطور قابل توجهی با FN۲(که شامل خودتنظیمی و توانایی تمرکز توجه است) مرتبط بود.
بوردت اظهار داشت: نتایج این مطالعه حاکی از آنست که خاصیت های شبکه مغز افرادی که در کاهش وزن کمتر موفق تر بودند، متفاوت از افرادی بود که موفق تر بودند. تعدادی از افراد سوگیری حرکتی حسی ناخودآگاه قوی تری برای دنبال کردن غذا دارند، در صورتیکه بنظر می رسد این مورد در بعضی دیگر کمتر است. در جامعه ای با وفور غذا و نشانه های غذا در همه جا، این اطلاعات می تواند به توضیح این که چرا تعدادی از افراد در کاهش وزن اضافی و حفظ آن چنین مشکلی دارند، کمک نماید.
این نخستین مطالعه ای است که مفاهیم کلیدی را که در درک چاقی و پرخوری مهم تشخیص داده شده اند را به موفقیت با کاهش وزن رفتاری در بین سالمندان مبتلا به چاقی مرتبط می کند.
بوردت اظهار داشت: یافته های ما بینش بیشتری در مورد مدارهای عملکردی پیچیده در مغز فراهم می آورد، بدین سبب ما حالا درک مکانیکی از این که چرا افراد وزن کم نمی کنند، داریم. از نظر تئوری، اگر در مورد اصرارها و کنترل ها اطلاعات بیشتری داشته باشیم، می توانیم درمان های متفاوتی را برای یک فرد طراحی نماییم، نه این که با همه یکسان رفتار نماییم.
یافته های این مطالعه در مجله "Obesity" منتشر گردید.
منبع:

1401/02/26
10:05:21
5.0 / 5
194
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است