مار رباتیک جراح می شود!

مار رباتیک جراح می شود!

به گزارش با فناوری یک مار رباتیک که توسط پژوهشگران انگلیسی ابداع شده است، بزودی طی یک جراحی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از هلث نیوز اکسپرس، یک ربات که با استفاده از پتانسیل خم شدن و حس کردن مارها برای ورود به مکان های صعب العبور در محیط های سخت و صنعتی ابداع شده است، حالا طی جراحی روی انسان مورد استفاده قرار می گیرد.
این مار رباتیک معروف به "کبرا"(COBRA) که در "دانشگاه ناتینگهام"(University of Nottingham) انگلستان ابداع شده، پیش تر کارآیی خویش را در بازرسی و بازسازی موتور جت، راه اندازی و نگهداری نیروگاه هسته ای نشان داده است و الان برای مصارف پزشکی به کار می رود. این مراحل پزشکی هم اکنون با دستگاههای آندوسکوپی طی می شوند اما کبرا امکان دارد مهارت، دقت و نماهایی با وضوح بالا را در اختیار گروههای جراحی بگذارد.
پروفسور "دراگوس آکسینت"(Dragos Axinte)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما ارزیابی های ابتدایی را شروع کرده ایم تا ببینیم که آیا این مار رباتیک می تواند حرکت نماید و توانایی کافی را برای انجام دادن جراحی دارد یا خیر. برای کارهای پزشکی، تغییرات امنیتی بسیاری باید در طراحی و مدیریت این کاوشگر صورت بگیرند تا آنرا به دستگاه مناسبی برای بازرسی در بدن انسان تبدیل کنند. این مار رباتیک، پتانسیل عملکرد بالایی دارد و یک دوره هیجان انگیز برای تجزیه و تحلیل های ما به حساب می آید.
این مار رباتیک پنج متری و فوق باریک که ضخامت آن حدودا به اندازه یک مداد است، درست مانند خزندگان واقعی می تواند به آسانی در نواحی فشرده و دارای پیچ و خم بخزد. مقیاس های مینیاتوری و مکان های نامناسب، معاینه بدون از بین بردن کامل بافت را غیر ممکن می سازد.
این سیستم، پاسخ دهی فوق العاده ای دارد که به خاطر دنباله ای از تاندون هایی است که در کنار ستون فقرات مار رباتیک قرار گرفته اند. مار رباتیک دارای یک ساختار مفصلی سازگار و برخی از بخش های ثابت است که به آن امکان می دهند تا ۹۰ درجه خم شود. هنگامی که این تاندون ها کشیده می شوند، حرکات لازم برای خم شدن را ممکن می کنند. این کار به تقلید از حرکات متعدد کف دست های اپراتور انسان هنگام برخورد با دستگاههای بازیابی صورت می گیرد. این بازوی رباتیک می تواند عرض های کاملا متفاوتی داشته باشد و سوراخی در قسمت داخلی دارد که وسایل کاملا متفاوتی به آن متصل می شوند.
کبرا بطور قطع بعد از چند دقیقه آموزش می تواند با کنترل از راه دور کار کند. روش کار آن بسیار شبیه به یک جوی استیک بزرگ بازی است. این بدان معناست که مهندسانی که عموما در صدها مایل دورتر هستند، می توانند از راه نمایشگر کامپیوتر شخصی خود به کبرا اطلاعات دهند چونکه کبرا با اجزای پیشرفته ای در موتورها یا لوله باریک خود حرکت می کند که قطر آنها فقط به اندازه یک سکه یک پوندی است.
کبرا برای انجام دادن بازیابی صنعتی پیشرفته، هم اکنون به یک دوربین دیجیتال استریوویژن و یک پایانه مینیاتوری متصل به قسمت سر مجهز شده است. با این حال، واحدهای متعدد تعمیر یا نظارت امکان دارد با تاکید بر وظیفه مورد نیاز تعویض شوند.
بررسی مقدماتی جهت استفاده از کبرا در حوزه پزشکی، توسط دکتر "اولادجو اولالی"(Oladejo Olaleye) انجام شده که یک متخصص جراحی رباتیک در "بیمارستان دانشگاه لستر"(University Hospitals of Leicester) است.
کبرا روی یک آدمک انسانی مورد بررسی قرار گرفت تا از راه دهان به بدن وارد شود و به عناصری در پشت گلو برسد که به سختی قابل دسترسی هستند. این مکان ها هم اکنون بدون روش جراحی بسیار تهاجمی، غیرقابل دسترس هستند. یک دوربین دیجیتالی، نماهای فوق العاده ای از گلو را با وضوح بالا روی یک صفحه نمایش نشان داده است.
با عنایت به اینکه مار رباتیک به سادگی کنترل می شود، تنها پنج دقیقه زمان برد تا راهنما این بررسی را در آزمایشگاه انجام دهد. مار رباتیک با استفاده از یک کنترل گر دستی، در پیچ و خم ها حرکت کرد و در گلو قرار گرفت تا دید بهتری را برای جراح فراهم آورد.
اولالی باور دارد که کبرا، ارتباط میان مهندسی و جراحی پزشکی است و راهی برای پیشرفت آندوسکوپی و جراحی به حساب می آید. کبرا روشی بادوام با پایین ترین میزان تهاجم را برای تشخیص و درمان بیماری های گلو، قفسه سینه یا روده عرضه می دهد.
وی ادامه داد: کبرا یک مجموعه همه کاره با توانایی خم شدن، فراهم کردن نماهایی با وضوح بالا، سهولت سازگاری و قابلیت حمل است. ما امیدواریم که کبرا با دستیابی به نماهای واضحی از سرطان گلو و حنجره، به پاکسازی کامل تومورها با درد بسیار کمتر، ترخیص سریع تر از بیمارستان، بهبود بقا و نتایج توانبخشی بالاتر برای بیماران کمک نماید.
معدود ربات هایی که جهت استفاده در جراحی وجود دارند، ماشین های بزرگی هستند که برای حرکت کردن در حفره های کوچک بدن انسان ساخته نشده اند. کبرا در مقایسه با این ربات ها، بسیار فشرده و متحرک است و علاوه بر جراحی گلو، توانایی خویش را در جراحی های سینه، شکم و روده اثبات می کند.
مراحل بعدی جهت بررسی کبرا، دنباله ای از آزمایش های اعتبارسنجی قبل از آزمایش های علمی است که انتقال آنرا به حوزه پزشکی تضمین می نماید.
برای کاربردهای حوزه هوافضا و هسته ای، کبرا در سطح ششم آمادگی فناوری قرار گرفته است و تنها یک گام با حضور در بازار فاصله دارد. این مار رباتیک، یک دستگاه نظارتی حیاتی به حساب می آید. بعنوان نمونه، تعمیر موتور هواپیما یک کار پیچیده است. مهندسان متخصص برای تعمیر و نگهداری مورد نیاز هستند و بیشتر تعمیرات باید با موتور درجا انجام شوند چونکه پیاده کردن آن از هواپیما زمان می برد. این یکی از مواردی است که در دنیای پرسرعت هوانوردی باید به آن رسیدگی شود.
هم اکنون، مهندسان معمولاً صدها مایل پرواز می کنند تا بتوانند هواپیمای صدمه دیده را تعمیر کنند اما با وجود کبرا، آنها این قابلیت را خواهند داشت که در هر کجا که هستند، با استفاده از صفحه نمایش کامپیوتر شخصی خود، صدمه ها را تعمیر کنند. این تغییر، به کاهش انتشار کربن در حوزه هوانوردی کمک می نماید و به صورت قابل توجهی به صرفه جویی در هزینه و زمان می پردازد؛ بدون اینکه رفاه و امنیت اپراتورها به خطر بیفتد.
میتوان یک مدل یکبار مصرف از کبرا را ابداع کرد تا به بررسی عناصر آلوده به رادیواکتیو در پوشش گیاهی بپردازد چونکه برای رعایت امنیت، ربات باید بعد از استفاده در محل بررسی رها شود.
یکی دیگر از حوزه های کاربرد کبرا که پژوهشگران مشتاق پیشرفت در آن با استفاده از کمک مالی هستند، نجات از فاجعه است. آکسینت اظهار داشت: بعنوان نمونه، مار رباتیک می تواند طرحی عالی برای جستجو در نواحی تنگ داخل ساختمان های فروریخته یا در یک حادثه غارنوردی باشد. کبرا امکان دارد به جستجوی بازماندگان کمک کند؛ بخصوص در مکانی که برای امدادگران خطرناک می باشد. کبرا با اتصال یک آشکارساز دی اکسید کربن که به نوک کاوشگر آن متصل شده، امکان دارد بتواند تنفس انسان را بررسی کند و دوربین دیجیتال آن می تواند مشاهدات را گزارش دهد. لوله های اضافی در رابطه با کبرا می توانند اکسیژن و آب مورد نیاز برای هر کسی را که به دام افتاده یا مجروح شده است، تأمین کنند.1401/02/08
13:53:57
5.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است