ماده شیمیایی برای گیر انداختن راحت پشه مالاریا

ماده شیمیایی برای گیر انداختن راحت پشه مالاریا

با فناوری: پژوهشگران برای افزایش قدرت تورهای پشه کش و بیشتر کردن توان شکار پشه های مالاریا از یک نوع ماده شیمیایی تازه بهره برده اند.به گزارش با فناوری به نقل از نیواطلس، در خیلی از نقاط جهان، تورهای آغشته به حشره کش ها نه فقط برای جلوگیری از نیش زدن پشه های ناقل بیماری مالاریا، بلکه برای کشتن آنها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. حالا یک مطالعه جدید نشان میدهد اگر از نوع متفاوتی از مواد شیمیایی استفاده شود، چنین تورهایی می توانند بسیار مؤثرتر باشند.
در حال حاضر، دسته ای از حشره کش ها به نام پیرتروئیدها جهت استفاده در مناطقی مانند جنوب صحرای آفریقا روی توری های ضدپشه استفاده می شوند. وقتی حشرات با پارچه این تورهای سمی تماس پیدا می کنند، بلافاصله می میرند. با این وجود، برخی پشه ها در مقابل پیرتروئیدها مقاومت می کنند و همین مساله اثر کشندگی مواد شیمیایی مذکور را کم می کند.
دانشمندان مؤسسه ملی تحقیقات پزشکی تانزانیا در جستجوی جایگزینی با عملکرد بهتر، به دنبال آفت کشی به نام کلرفناپیر بوده اند. این ماده شیمیایی بجای کشتن مستقیم پشه ها، موجب گرفتگی عضلات بال آنها می شود و آنها را از پرواز باز می دارد. از آنجا که پشه ها پس از تماس با این ماده نمی توانند برای یافتن طعمه پرواز کنند، دیگر نمی توانند تغذیه کنند، بدین سبب در نهایت از گرسنگی می میرند.
مطالعه ای که بر روی ۴۵۰۰ کودک در تانزانیا انجام شد نشان داد استفاده از این روش احتمال ابتلاء به مالاریا را به شدت می کاهد و ماده شیمیایی مذکور مؤثرتر از سایر مواد رقیب است.
انتظار می رود در آینده سازمان بهداشت جهانی استراتژی ملی کنترل مالاریای خودرا به روز کند و از این ابزار مؤثر جدید استفاده نماید. البته این امر مستلزم سرمایه گذاری و حمایت دولت هاست.


منبع:

1401/01/15
10:10:52
5.0 / 5
216
تگهای خبر: تحقیقات , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است