منشا آب های زمین می تواند خورشید باشد!

منشا آب های زمین می تواند خورشید باشد!

با فناوری: بر طبق یک مطالعه جدید، ممکنست آب روی زمین از خورشید نشات گرفته باشد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، سیاره ما پوشیده از آب است و بیش از ۷۰ درصد سطح زمین را اقیانوس ها فرا گرفته اند و دانشمندان مدت ها است در تلاشند منشا این آب ها را بیابند.
حالا یک مطالعه جدید احتمال شگفت آوری را مطرح می کند و آن رسیدن آب از خورشید به زمین است!
"فیل بلاند"(Phil Bland)، استاد دانشگاه کورتین(Curtin) و از دانشمندان این مطالعه در اطلاعیه ای اظهار داشت: یک نظریه وجود دارد که بر طبق آن آب در مرحله آخر شکل گیری زمین توسط سیارک های نوع سی(C-type) به زمین آمده است اما آزمایش های پیشین بر روی اثر ایزوتوپی این سیارک ها نشان داد که بطور متوسط آنها با آب های یافت شده روی زمین مطابقت ندارند. این بدان معناست که دست کم یک منشا نامشخص دیگر وجود دارد.
تحقیقات ما نشان میدهد که بادهای خورشیدی موجب ایجاد آب بر سطح دانه های کوچک گرد و غبار شده و این آب که از نظر ایزوتوپی سبک تر است، قسمتی از آب های زمین را تامین کرده است.
این نظریه جدید مبتنی بر تجزیه و تحلیل دقیق و اتم به اتم قطعات سیارکی از نوع اس(S-type) به نام ایتوکاوا(Itokawa) است. قطعات آن در سال ۲۰۱۰ توسط کاوشگر هایابوسا(Hayabusa) ژاپن جمع آوری و به زمین بازگردانده شد.
او اضافه کرد: سیستم برش نگاری(توموگرافی) اتمی ما در دانشگاه کورتین امکان مشاهده دقیق دانه های ۵۰ نانومتری گرد و غبار سیارک ایتوکاوا را فراهم نمود. ما دریافتیم که این دانه ها حاوی آب هستند و در مقیاس بزرگ تر در هر متر مکعب ۲۰ لیتر آب با خود دارند.
دانشمندان می گویند، این تحقیقات نه فقط برای درک تاریخچه سیاره ما مفیدست بلکه به ما در ترک زمین نیز کمک می نماید. ما ممکنست بتوانیم از روش های مشابه در سفرهای فضایی آینده استفاده نمائیم.
"لوک دالی"(Luke Daly)، دانشمند دیگر این تحقیقات می گوید: به دست آوردن آب کافی برای فضانوردان بدون حمل محموله های زیاد یکی از موانع اکتشافات فضایی آینده است. تحقیقات ما نشان میدهد که پروسه هوازدگی که در سیارک ایتوکاوا موجب به وجود آمدن آب شده است می تواند در سایر سیارک های بدون هوا نیز رخ داده باشد. این بدان معناست که فضانوردان ممکنست بتوانند ذخایر آب را مستقیم از غبار سطح سیاره به دست آورند.
مطالعه آنها با عنوان "Solar wind Contributions to the Earth’s Oceans" در مجله Nature Astronomy انتشار یافته است.
منبع:

1400/09/09
23:54:24
5.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است