اختلال در ساعت بدن سبب بیماری های التهابی می شود

اختلال در ساعت بدن سبب بیماری های التهابی می شود

به گزارش با فناوری محققان ˮکالج سلطنتی جراحان در ایرلندˮ(RCSI) در مطالعه اخیرشان از ارتباط میان اختلال در ساعت بدن و مبتلا شدن به بیماری های التهابی اطلاع داده اند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، تحقیقات جدید محققان "کالج سلطنتی جراحان در ایرلند" نقش اختلال در ساعت بدن و ایجاد التهاب در سلول های ایمنی را نشان داده است.
ساعت زیستی بدن ریتم های ۲۴ ساعته بوجود می آورد که این کار انسان را سالم نگه می دارد و سبب هماهنگی بدن او با چرخه روز/شب می شود. یکی از این کارها، تنظیم ریتم سلول های ایمنی بدن به نام ماکروفاژها است.
هنگامی که این ریتم سلولی به علت مواردی مانند الگوهای نامنظم در خوردن، خوابیدن یا شیفت کاری مختل می شود، این سلول ها مولکول هایی تولید می کنند که سبب التهاب می شوند و این امر می تواند به بیماری های التهابی مزمن مانند بیماری قلبی، چاقی، آرتریت، دیابت و سرطان منجر شده و بر توانایی فرد برای مبارزه با عفونت هم تأثیر بگذارد.
در این مطالعه، محققان این سلول های ایمنی کلیدی به نام ماکروفاژها را در آزمایشگاه و در شرایط حضور و عدم حضور ساعت بدن مورد بررسی قرار دادند. محققان دریافتند که ماکروفاژها بدون ساعت بدن، گلوکز بسیار بیشتری مصرف می کنند و سریع تر از سلول های طبیعی آنرا تجزیه می کنند و از بین می برند. آنها همینطور دریافتند که در میتوکندری، مسیرهایی که توسط آن گلوکز برای تولید انرژی بیشتر تجزیه می شود، در ماکروفاژهای بدون ساعت بدن بسیار متفاوت می باشد که این امر به تولید گونه های فعال اکسیژن(ROS) که التهاب را بیشتر می کنند، منجر می شود.
دکتر "آنی کرتیس"(Annie Curtis) نویسنده ارشد مطالعه اظهار داشت: یافته های این مطالعه نشان داده است هر چیزی مانند خواب ناکافی و کمبود نور روز که اثر منفی بر ساعت بدن ما می گذارد می تواند بر توانایی سیستم ایمنی ما هم تأثیر منفی بگذارد.
یافته های این مطالعه در مجله "Frontiers in Immunology " منتشر گردید.1400/09/08
11:16:27
5.0 / 5
233
تگهای خبر: آزمایش , تحقیقات , تولید , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است