حفظ بناهای سنگی با پوشش های نانویی آبگریز

حفظ بناهای سنگی با پوشش های نانویی آبگریز

محققان ایرانی موفق به تولید پوشش های نانوی آبگریزی شدند که می توان از آنها در سرامیک و بناهای سنگی استفاده نمود.به گزارش با فناوری به نقل از معاونت علمی و فناوری، محمد ضرغامی عضو هیات مدیره یک شرکت تولید کننده میکرو نرم افزار اظهار داشت: پوشش های نانوساختار آسان تمیزشونده و آب گریز از نانوذرات اکسید تیتانیوم تولید شده اند و جهت استفاده در سطوح جذبی با خواص جلوگیری از نفوذ آب به عمق مصالح به کار می روند.
وی اضافه کرد: جلوگیری از تخریب بناهای سنگی و سیمانی به سبب عدم نفوذ عمقی آب و عدم تغییر ضریب انبساط و انقباض با دما، عدم ایجاد پوسته و جلوگیری از شوره زدن بر خلاف محصولات رزینی، مقاومت در مقابل اشعه ماوراء بنفش نور خورشید، مقاومت در مقابل تغییرات رنگی و ظاهری و جلوگیری رنگ پریدگی از مهم ترین خاصیت های این نانوذره است.
این مدیر عامل افزود: امکان تنفس در مصالح، جلوگیری از جذب عمیق آلودگی ها بر روی سطح، عدم نیاز به تمیزکاری دوره ای و صرف هزینه بالا برای مواد شوینده و قابلیت آسان تمیز شوندگی همچون مزیت های پوشش آب گریز نانو است.
وی اظهار داشت: بیشترین کاربرد این محصول در صنایع رنگ است و بواسطه ترکیب این محصول در رنگ ها، آلودگی های به وجود آمده در سطوح بصورت خودکار از بین می رود و عملا محصول نیاز به تمیز شدن ندارد.
ضرغامی اضافه کرد: پوشش های نانوساختار آسان تمیزشونده و آبگریز جهت استفاده در سطوح غیرجذبی با خواص پوشش شفاف، محافظت از تار و کدر شدن شیشه، سازگار با محیط زیست، جلوگیری از جذب عمقی آلودگی ها روی سطح، هزینه تمام شده مناسب برای مصرف کننده، جلوگیری از کاهش دید در شیشه ها بواسطه بارندگی، قابلیت آسان تمیز شوندگی و افزایش زاویه تماس قطره آب تا ۱۱۰ درجه سانتی گراد تولید شده است.
وی اشاره کرد: پوشش های نانو ساختار آسان تمیزشونده و آبگریز جهت استفاده در سطوح غیرجذبی در نماهای ساختمانی شیشه ای و صیقلی، سطوح و نماهای ساختمانی سنگی، سیمانی، آجری، کارخانه های تولید کننده شیشه، کارخانه های تولید کننده لوازم آشپزخانه و سرامیکی، هتل ها، رستوران ها و بیمارستان ها به کار گرفته می شود.
وی با اعلان اینکه این پوشش یک چهارم نمونه خارجی قیمت دارد و با تولید آن ۳۰ فرصت شغلی ایجاد می شود. تلاش شرکت میکرو نرم افزار در ماه های اخیر این بوده تا دوام و ماندگاری پوشش را ارتقا داده تا محصولی در تراز نمونه جهانی تولید شود، اظهار داشت: پوشش های نانو اکنون به مدت ۶ ماه بر روی طوح مقاومت ایجاد می کنند. تفاوت را در این حوزه می توان به وضوح مشاهده کرد که عملا حجم زیادی آب و شوینده در روند بهداشتی و تمیزکاری استفاده نمی گردد و هزینه مجموعه ها را کم می کند.

1400/07/27
10:06:08
5.0 / 5
245
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است