پارچه ای که می تواند کروناویروس را غیرفعال کند!

پارچه ای که می تواند کروناویروس را غیرفعال کند!

با فناوری: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، نوعی پارچه ابداع نموده اند که می تواند به غیرفعال کردن کروناویروس کمک نماید.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، گروهی از پژوهشگران "دانشگاه نورث وسترن"(Northwestern University) آمریکا، یک پارچه تطبیق پذیر ابداع نموده اند که می تواند تهدیدهای بیولوژیکی مانند کروناویروس و تهدیدهای شیمیایی مانند مواد مورد استفاده در جنگ های شیمیایی را غیرفعال نماید. ماده ای که بتواند در مقابل هر دو گروه از تهدیدها موثر عمل کند، نادر است.
این پارچه، قابلیت استفاده باردیگر را نیز دارد. با قرار دادن پارچه در معرض یک سفیدکننده ساده، می توان آنرا به حالت ابتدایی خود بازگرداند. این پارچه می تواند در ماسک ها و سایر پوشاک محافظ مورد استفاده قرار بگیرد.
"عمر فرحا"(Omar Farha)، متخصص در حوزه "چارچوب های فلزی – آلی"(MOF) و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: داشتن یک ماده دو کاره که توانایی غیرفعال کردن عوامل سمی شیمیایی و بیولوژیکی را دارد، از اهمیت زیادی برخوردارست برای اینکه ترکیب کردن مواد گوناگون، پروسه پیچیده ای بشمار می رود.
این ترکیب چارچوب های فلزی – آلی، بر پژوهشی مبتنی است که فرحا و گروهش طی آن، نانوماده ای ابداع کردند که عوامل عصبی شیمیایی را غیرفعال می کند. آنها با انجام دادن دستکاری های کوچک توانستند عوامل ضد ویروس و ضد باکتری را در این ماده به کار بگیرند.
فرحا افزود: چارچوب های فلزی – آلی، مانند اسفنج های مخصوص شست و شو هستند. این مواد که در ابعاد نانو طراحی می شوند، حفره های بسیاری دارند که می توانند به همان صورتی که اسفنج آب را جذب می کند، گازها، بخارها و سایر عوامل را جذب کنند. حفره های چارچوب های فلزی – آلی در این پارچه جدید، کاتالیزورهایی دارند که می توانند مواد شیمیایی، ویروس ها و باکتری ها را غیرفعال کنند. این نانوماده متخلخل می تواند بسادگی روی پارچه ها را بپوشاند.
پژوهشگران دریافتند که این پارچه، فعالیت سریعی را در مقابل کروناویروس، باکتری گرم-منفی "اشریشیا کلی"(E. coli) و باکتری گرم-مثبت "استافیلوکوکوس اورئوس"(S. aureus) نشان میدهد. نانوحفره های چارچوب های فلزی – آلی که روی پارچه را می پوشانند، آنقدر بزرگ هستند که امکان خروج عرق و آب را فراهم آورند.
فرحا اضافه کرد: این ماده، مقیاس پذیر است برای اینکه فقط به تجهیزات ابتدایی پردازش پارچه نیاز دارد که هم اکنون در صنعت استفاده می شوند. هنگامی که این ماده در ماسک به کار می رود، باید بتواند به دو صورت عمل کند؛ محافظت از کاربر ماسک در مقابل ویروسی که در مجاورت آن قرار دارد و همین طور محافظت از افرادی که با شخص آلوده ای که ماسک بصورت دارد، در تماس قرار می گیرند.
پژوهشگران توانستند درک درستی از مکان های فعال مواد در سطح اتمی داشته باشند. این موضوع، به آنها و سایر پژوهشگران امکان می دهد تا روابطی را میان ساختار و خاصیت ایجاد کنند که می توانند به ایجاد سایر ترکیبات مبتنی بر چارچوب های فلزی – آلی بیانجامند.
این پژوهش، در "Journal of the American Chemical Society" به چاپ رسید.
منبع:

1400/07/20
10:55:03
5.0 / 5
241
تگهای خبر: ابداع , پژوهش , دانشگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است