تولید چسب زخم با زهر مار!

تولید چسب زخم با زهر مار!

با فناوری: دانشمندان با بهره گیری از آنزیم های موجود در زهر مار ˮافعی سرنیزه ای زرینˮ، یک چسب فوق العاده برای جلوگیری از خونریزی ابداع نموده اند که قادر می باشد تنها ظرف چند ثانیه مانع از خونریزی شود.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، در حین جراحی یا وقوع یک لطمه تروماتیک، متوقف کردن سریع خونریزی می تواند موجب نجات جان افراد شود. حالا دانشمندان برای حل این مشکل به سراغ یک چیز غیرعادی رفته اند. آنها با بهره گیری از زهر یک نوع مار سمی موفق به ایجاد یک ابرچسب جدید شده اند که می تواند با تاباندن نور فعال شود و خونریزی را در عرض چند ثانیه متوقف نماید.
ماده موثره در این چسب، "باتروکسوبین" نام دارد که به آن "رپتیلاز" نیز گفته می شود و یک آنزیم منعقد کننده و لخته کننده خون برگرفته از سم "مارهای افعی سرنیزه ای زرین" است.
مدت هاست که دانشمندان از این آنزیم برای درمان خونریزی در حین جراحی استفاده می نمایند و چند سال پیش نیز با یک هیدروژل نانوفیبری مخلوط شد تا یک بانداژ قابل تزریق ایجاد شود.
پژوهشگران دانشگاه های "انتاریوی غربی"، "مانیتوبا" و "شانتو" برای این مطالعه جدید، "باتروکسوبین" را در یک ژلاتین اصلاح شده برای ساختن نوعی چسب جراحی وارد کردند.
مهم این است که این چسب، در مقابل خون مقاوم است، بدین سبب به سرعت جلوی جریان آنرا می گیرد و بمحض قرار گرفتن در معرض نور شدید به سرعت مهر و موم می شود. ایده این است که بتوان آنرا در یک لوله کوچک در جعبه کمک های اولیه جهت استفاده اضطراری جای داد.
"کیبرت مکوانیت" نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: در حین ضربه، لطمه و خونریزی و در مواقع اضطراری، این ابرچسب را می توان با فشار دادن روی محل خونریزی و تاباندن نور مرئی مانند نشانگر لیزر بر روی آن طی چند ثانیه استفاده نمود. حتی با چراغ قوه یک تلفن هوشمند نیز می توان این کار را انجام داد.
پژوهشگران این چسب را در موش هایی با بریدگی های پوستی عمیق، پارگی آئورت و صدمات کبدی آزمایش کردند و توانستند در عرض ۴۵ ثانیه این زخم ها را ببندد و از دست رفتن خون را تا حدود ۷۸ درصد کاهش دهند.
استواری این چسب ظاهراً ۱۰ برابر بیشتر از چسب فیبرین است که هم اکنون بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
پژوهشگران می گویند، این ابرچسب می تواند بجای بخیه در حین جراحی مورد استفاده قرار گیرد یا در یک لوله کوچک در جعبه کمک های اولیه جا بگیرد. اما مطمئناً هنوز کارهای زیادی وجود دارد که باید پیش از تحقق این امر صورت گیرد.
این تحقیق در مجله Science Advances انتشار یافته است.
منبع:

1400/04/26
15:10:38
5.0 / 5
178
تگهای خبر: آزمایش , ابداع , پژوهش , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است