برای مطالعه سمت پنهان ماه؛

چین ماهواره جدیدی را به فضا می فرستد

چین ماهواره جدیدی را به فضا می فرستد

با فناوری: چین روز دوشنبه 21 مه، یك ماموریت جدید را آغاز خواهد نمود. در اولین مرحله این ماموریت، آنها یك ماهواره را به منظور مطالعه ˮسمت پنهان ماهˮ(far side of the Moon) پرتاب خواهند كرد.به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از تك تایمز، چین می خواهد با پرتاب یك ماهواره برای اولین بار سمت پنهان ماه را مطالعه كند. سمت پنهان ماه نیم كره ای ازكره ی ماه است كه به صورت دائمی از كره ی زمین روی گردان است.

در مرحله دوم این ماموریت، چین یك "ماه نورد"(rover) را به سمت پنهان ماه خواهد فرستاد. ماه نورد به وسیله كاوشگر یا وسیله نقلیه ای گویند كه برای حركت در سطح كره ماه طراحی شده است.

این ماموریت سبب می گردد كه چین اولین كشوری باشد كه یك ماه نورد را در این سمت ماه ارسال می كند.

ماهواره در سمت پنهان ماه

در ماموریت Chang'e 4 كه یك ماموریت طراحی شده برای اكتشاف ماه است، چین یك ماهواره را در حدود 60 هزار كیلومتری سمت پنهان ماه خواهد فرستاد.

هدف این ماموریت آن است كه این ماهواره بعنوان یك پل ارتباطاتی بین زمین و ماه نورد كه در مرحله دوم این ماموریت فرستاده خواهد شد، عمل كند.

نام این ماهواره "Queqiao" به مفهوم "پل زاغی"(Magpie Bridge) است كه از باور عامیانه چینی ها گرفته شده است.

برقراری ارتباط میان سمت پنهان ماه و زمین غیرممكن است زیرا ماه دارای قفل گرانشی است و آن طرف همیشه از زمین دور خواهد شد.

قفل جزر و مدی یا قفل گرانشی (gravitational locking) زمانی پیش می آید كه در اثر شیب نیروی كشندی، یك كره یا جرم آسمانی همیشه به سمت كره یا جرم آسمانی دیگری رو كرده باشد. آشناترین نمونه این پدیده همبستگی جزر و مدی كنونی ماه نسبت به زمین است.

ماهواره Queqiao برای ارتباط با ماه نورد، سیگنال های بین ماه نورد و زمین را تقویت می كند. این ماهواره در "نقطه لاگرانژ 2 " (Lagrange Point 2) قرار خواهد گرفت در این موقعیت، گرانش خورشید و زمین، حركت مداری ماهواره را متعادل می كند.

پرتاب این ماهواره همینطور شامل پرتاب یك تلسكوپ رادیویی هلندی خواهد شد كه این تلسكوپ اشكالات سیگنال ها را تشخیص خواهد داد.
1397/02/29
13:58:36
5.0 / 5
2445
تگهای خبر: تلسكوپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است