پلاستیک سواری ویروس ها، خطری برای سلامت انسان

پلاستیک سواری ویروس ها، خطری برای سلامت انسان

مطالعات نشان می دهد که ویروس های سیستم گوارشی مانند روتاویروس (Rotavirus) با اتصال به میکروپلاستیک ها می توانند تا سه روز فعال و بیماری زا باقی بمانند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، محققان دریافته اند که ویروس های خطرناک می توانند تا سه روز در آب شیرین با اتصال بر پلاستیک ها فعال و مسری باقی بمانند.
پژوهشگران دانشگاه استرلینگ(Stirling) دریافتند که ویروس های سیستم گوارشی همچون روتاویروس که موجب اسهال و ناراحتی های معده می شوند با اتصال به میکروپلاستیک ها که ذرات ریز پلاستیک با اندازه کمتر از پنج میلی متر هستند، در آب زنده و بیماری زا باقی می مانند و خطر بالقوه ای برای سلامتی انسان ها هستند.
پروفسور ریچارد کویلیام(Richard Quilliam)، محقق ارشد این پروژه در دانشگاه استرلینگ، می گوید: ما دریافتیم که ویروس ها می توانند به میکروپلاستیک ها بچسبند و این به آنها اجازه می دهد تا برای مدت سه روز یا بیشتر در آب زنده بمانند.
کویلیام می گوید که در صورتیکه تحقیقات قبلی در محیط های ضدعفونی شده انجام شده بود، این نخستین تحقیقی است که نحوه رفتار ویروس ها را در محیط بررسی می کند. با این وجود، او از روش های آزمایشگاهی استاندارد برای تعیین این که آیا ویروس های موجود بر روی میکروپلاستیک های درون در آب عفونت زا هستند یا خیر، بهره برده است.
او می گوید: ما نمی دانستیم که ویروس ها تا چه اندازه می توانند با اتصال بر پلاستیک ها در محیط زنده بمانند، اما آنها زنده و بیماری زا باقی می مانند.
این یافته ها که قسمتی از یک پروژه ۱.۸۵ میلیون پوندی تحت حمایت شورای تحقیقات محیط زیست طبیعی است، به بررسی چگونگی انتقال باکتری ها و ویروس ها توسط پلاستیک ها می پردازد و نشان میدهد که میکروپلاستیک ها موجب انتقال عوامل بیماری زا در محیط می شوند.
این تحقیقات در مجله Environmental Pollution انتشار یافته است.
کویلیام می گوید: سه روز باقی ماندن در محیط کافی است تا این ویروس ها از محل تصفیه فاضلاب به ساحل های عمومی برسند.
او اظهار داشت که تصفیه خانه های فاضلاب قادر به جذب میکروپلاستیک نیستند. حتی اگر یک تصفیه خانه فاضلاب تمام تلاش خودرا برای تمیز کردن پسماندهای فاضلاب انجام دهد، آب تخلیه شده همچنان دارای میکروپلاستیک است که سپس به رودخانه و در نهایت به ساحل ها منتقل می شود.
این ذرات پلاستیکی آنقدر ریز هستند که شناگران ممکنست آنها را ببلعند. گاهی اوقات آنها در ساحل بصورت گلوله هایی به اندازه عدس و با رنگ روشن ظاهر می شوند که کودکان ممکنست آنها را بردارند و در دهان خود بگذارند. کویلیام اظهار داشت که تنها ذرات کمی از ویروس برای بیمار شدن شما کافی است.
او با اشاره به این که تاثیر میکروپلاستیک ها بر سلامت انسان هنوز نامشخص است اضافه کرد: اگر میکروپلاستیک ها بوسیله عوامل بیماری زای انسانی آلوده شوند، ممکنست خطر قابل توجهی برای سلامت عمومی داشته باشند.
پژوهشگران در این تحقیقات دو نوع ویروس را مورد آزمایش قرار دادند. آن دسته ویروس هایی که نوعی پوشش لیپیدی دارند مانند ویروس آنفلوانزا، و آنهایی که بدون پوشش هستند مانند ویروس های سیستم گوارشی مانند روتاویروس و نوروویروس. آنها دریافتند که ویروس های دارای پوشش، به سرعت در آب حل شده و از بین می روند، در صورتیکه آن دسته از ویروس هایی که پوشش نداشتند با موفقیت به میکروپلاستیک ها متصل شده و زنده ماندند.
کویلیام می گوید: ویروس ها همین طور می توانند به سطوح طبیعی در محیط متصل شوند، اما آلودگی های پلاستیکی بسیار طولانی تر در محیط باقی می مانند.
پژوهشگران این ویروس ها را به مدت سه روز مورد بررسی قرار دادند، و هدف آنها بررسی میزان ماندگاری آنها در تحقیقات آینده است.1401/04/07
23:13:02
5.0 / 5
182
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است