توسعه یک کلاه برای تصویربرداری غیرتهاجمی از مغز

توسعه یک کلاه برای تصویربرداری غیرتهاجمی از مغز

شرکت فناوری پزشکی ˮکرنلˮ(Kernel) مستقر در کالیفرنیا یک کلاه ایمنی معروف به ˮKernel Flowˮ توسعه داده است که می تواند عمل طیف نگاری کارکردی فروسرخ نزدیک زمانی(TD-fNIRS) از مغز را انجام دهد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از مدگجت، این کلاه که قابلیت تصویربرداری نوری غیر تهاجمی از مغز را دارد، کوچک است و نسبت به سایر سیستم های مبتنی بر طیف نگاری کارکردی فروسرخ نزدیک زمانی موجود، ارزانتر و کار با آن آسان تر است.
طیف سنجی/طیف نگاری عملکردی فروسرخ نزدیک یک تکنیک مانیتورینگ نوری مغز است که از طیف سنجی نزدیک فروسرخ به منظور تصویربرداری عصبی عملکردی استفاده می نماید. با استفاده از طیف سنجی عملکردی فروسرخ نزدیک، فعالیت مغز به کمک نور فروسرخ نزدیک برای تخمین فعالیت همودینامیکی قشر مغز که در پاسخ به فعالیت عصبی رخ می دهد، اندازه گیری می شود.
روش تصویربرداری طیف نگاری کارکردی فروسرخ نزدیک زمانی، تغییرات رخ داده در سطح اکسیژن خون در مناطق خاصی از مغز را اندازه گیری می کند تا اطلاعاتی از فعالیت مغز به دست آورد. این فناوری پوشیدنی جدید می تواند این روش تصویربرداری را در دسترس تر و کاربر پسندتر کند.
طراحان این کلاه قصد توسعه سیستمی را داشتند که در عین کوچک بودن از فناوری پیشرفته ای برخوردار باشد. این دستگاه می تواند عمل تصویربرداری از مغز را با روش طیف نگاری کارکردی فروسرخ نزدیک زمانی، انجام دهد که این روش شامل استفاده از نور مادون قرمز نزدیک برای تعیین غلظت هموگلوبین در مناطق مختلف مغز برای ارزیابی فعالیت مغز است.
هموگلوبین پروتئینی شامل چهار زنجیره آمینواسیدی است که در گلبول های قرمز خون وجود دارد و نقش آن حمل و نقل است. هموگلوبین از مولکول هایی با واحدهای ساختاری متنوع است. هموگلوبین شامل منیزیم است. گلبول قرمز سرشار از هموگلوبین است.


تاکنون، سیستم های تصویربرداری از مغز مبتنی بر طیف نگاری کارکردی فروسرخ نزدیک زمانی گران، پیچیده و بزرگ بودند. اما با ورود "Kernel Flow" این روند کمی تغییر کرده است چون که این کلاه چندان بزرگ نیست و تنها دو کیلوگرم (۴.۴ پوند) وزن دارد.
این کلاه شامل چهار صفحه است که بگونه ای طراحی شده اند که در اطراف سر قرار می گیرند. این صفحات شامل ۵۲ ماژول هستند که هر کدام هم شامل دو منبع لیزر هستند. پالس های سریع لیزر از پوست سر و جمجمه عبور می کنند و یک مجموعه متشکل از شش آشکارساز، زمان رسیدن فوتون را ثبت می کنند.
تابحال این شرکت دستگاه یاد شده را روی داوطلبانی که در حین استفاده از هدست، عملیات ضربه زدن با انگشت را انجام می دادند، آزمایش کرده است و شاهد نتایج امیدوارکننده ای از عملکرد آن هم بوده است. با این وجود، این فناوری هنوز به کمی اصلاح نیاز دارد تا بتواند انواع مو و انواع پوست را در نظر بگیرد.منبع:

1400/11/03
14:26:16
5.0 / 5
337
تگهای خبر: آزمایش , دستگاه , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است